Hipervzburjenost oz. nenehna napetost
Zaradi tega se počutimo: razdražljivi, preobremenjeni, zaskrbljeni, nemirni, nervozni, z intenzivnimi čustvi in doživljamo različne fiziološke odzive: pospešen srčni utrip, znojenje, tresenje, palpitacije. To stanje je zares izčrpavajoče in marsikomu vzbuja občutke obupa in nemoči.
Naš živčni sistem je namreč preobremenjen s stresom, zato lahko občutimo jezo, paniko, bes in ostala nihanja razpoloženja. Kar otežuje racionalno razmišljanje, druženje z ljudmi in obvladovanje svojih čustev. Lahko imamo tudi občutek, da nad sabo nimamo nadzora.
Pretirana napetost pa vpliva tudi na spanje, prebavo in zmožnost počitka. Dolgoročno lahko vpliva na naše zdravje z zdravstvenimi stanji kot so kronična utrujenost ali fibromialgija.
Pogosto ljudje, ki so zataknjeni v tem stanju, stres obvladujejo tako, da delajo še več, stremijo k perfekcionizmu, popolnosti, so izjemno strogi do sebe, lahko si prizadevajo za dosego nedosegljivih standardov, kaže se tudi močan odnos do tekmovalnosti. Njihov moto je pogosto go hard or go home(pojdi do konca ali pojdi raje domov). Zaradi notranje napetosti in stresa, se lahko kaže ogromna potreba po kontroliranju zunanjih dejavnikov, kar jih potiska še globlje v odziv boj/beg in lahko tudi v izgorelost.
Čeprav nam lahko stres in mobilizirana energija iz stresnih hormonov daje občutek, da se moramo samo bolj potruditi in bomo zmogli, pa nam v resnici onemogoča razmišljati o drugačnih rešitvah, načinu življenja, vrednotah. Pogosto so prisotne tudi nenehne misli, ki so neorganizirane in nam onemogočajo, da bi stvari res videli iz višje oz. drugačne perspektive. Kar vodi v to, da se ne znamo umiriti in zares premisliti, ali se to res sklada s tem, kar čutim in kakršne so moje vrednote. Zaradi nenehnega stresa izgubimo stik s sabo in s tem, kar si globoko v sebi resnično želimo.
V tem stanju težko razmišljamo o prihodnosti in se je zares veselimo, saj je telo v preživetvenem nagonu. Lahko se soočamo z občutki otopelosti, nemoči in izčrpanosti. Pogosto je prisoten občutek nemoči in brezupa, na svetovanjih pogosto slišim stavke kot so ˝Ali ima sploh smisel, saj je tako brez veze˝.
Včasih potrebujemo samo podporo, umiritev telesa s pomočjo terapije globokega sproščanja, da pridobi umirjeno, življenjsko energijo, da lahko razmišljamo bolj jasno, se počutimo umirjeno in iz tega stanja iščemo možne rešitve za stiske, v katerih smo se znašli.
Kaj nam lahko pomaga?
- Gibanje (sprehodi, raztezne vaje, somatske vaje, joga...)
- Kvaliteten počitek (brez televizije, telefona)
- Regulacija čustev
- Rutina
- Kvaliteten spanec
- Skrb za uravnoteženo prehrano
- Nežnost do samega sebe
- Stik z naravo
- Prizemljevanje
- Terapija globokega sproščanja
- Terapija/svetovanje.